CZ DE

Ostatní procedury

Parafínový nátěr

Jedná se o aplikaci parafínu (56°C), prováděnou nátěrem na určenou část těla. Aplikace parafínu vede k místnímu prokrvení, zlepšení metabolismu, odplavení nežádoucích metabolitů.

  • Vhodné pro: artrózy, revmatická onemocnění, svalové spasmy.
  • Účinek: analgetický, zlepšení prokrvení a trofiky tkání.
  • Kontraindikace: horečnatá onemocnění, kožní defekty v místě aplikace.
Parafín zábalParafín

Kryoterapie

Kryoterapie představuje cílený účinek chladu, za cílem dosažení terapeutického účinku. Jedná se o léčbu pomocí tzv. kryosáčků, které lze ochladit až na teplotu -18 °C. Aplikace chladu je používána ke zklidnění zánětu či otoku, zmírnění bolestí. Vhodné pro poúrazové stavy, čerstvé kontuze, distorze, svalové křeče, otoky, artrózy, analgezie. Terapie má účinek analgetický, protizánětlivý a napomáhá ke zmírnění otoků.

Plynové injekce

Na určitých místech dochází k podkožnímu vpichování CO2 v dávkách 25 - 50 ml (1 vpich). Během procedury může být podáno maximálně 200 ml této látky. Po aplikaci dochází k uvolnění ošetřované oblasti, k depolarizaci nervových zakončení a zlepšení bolesti a tlaků.

Biolampa

Polarizované světlo s maximem výkonu v rozsahu cca 500 - 2500 nm. Světlo biolampy nepůsobí pouze jako zdroj povrchového tepla, ale má schopnost cíleného průniku do hlubších struktur. Dochází k významnému urychlení regeneračních schopností a hojivých procesů, snižuje bolestivost a potlačují se zánětlivé pochody ve tkáni.

  • Fotochemické změny, které mají z medicínského hlediska větší význam, než místní zvyšování tepla ve tkáni, přinášejí analgetický, protizánětlivý a biostimulační efekt

Sauna

V klasické finské sauně je tělo vystaveno teplotám od 70 do 100 stupňů Celsia, dle výšky zvolené lavice - čím výše, tím je teplota vyšší. Nízká vlhkost vzduchu, jež umožňuje rychlé odpařování velkého množství potu, a nízký tlak páry se dají přirovnat ke klimatu na poušti. Kvalita vzduchu v suché sauně je totožná s kvalitou vysokohorského vzduchu v nadmořské výšce zhruba 2.000 metrů. To znamená, že je zde řidší vzduch, který nás nutí k intenzivnějšímu, prohloubenějšímu dýchání, což také zvyšuje tepovou frekvenci a dochází ke zvýšené činnosti kardiovaskulárního systému. Tyto účinky vedou k nárůstu počtu červených krvinek, hemoglobin a myoglobinu podobně jako při procesu aklimatizace ve středních nadmořských výškách. Sauna stimuluje i činnost žláz s vnitřní sekrecí, zejména nadledvinek. Důležité je, že při zvýšeném pocení v sauně vylučujeme s potem i značné množství močoviny, mastných kyselin a kyseliny mléčné. Saunování zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Póry se při pocení otevírají a čistí, pleť se zkrášluje, pokožka se rychleji obnovuje, je hebká na dotek a zpomaluje se proces stárnutí pleti. Horký vzduch, při nízké vlhkosti, se doporučuje jako prevence chorob z nachlazení, otužování a při lehkých revmatických onemocněních. Neoddělitelnou součástí správného saunování je i následné ochlazení studenou vodou. Doporučuje se střídání pobytu v sauně s ochlazením a klidovou fází na lůžku v odpočívárně